Julia była podekscytowana myślą o sobotnim wyjeździe do rezerwatu ptaków z Konradem. W pracy lubiła spędzać lunch w jego towarzystwie, zawsze mieli sobie coś do powiedzenia i dzielili podobne zainteresowania, pasjonowały ich górskie wędrówki i obserwowanie przyrody. Zaczęli nawet planować wspólny wypad do Czedaru. Wiedziała, że nie będą się nudzić, mieli sobie tyle do powiedzenia. Każdego popołudnia wyobrażała sobie, jak będzie wyglądać ich wycieczka. Przygotowała lornetkę, aparat fotograficzny z teleobiektywem a on zapewniał transport i planował przebieg trasy. W piątek wieczorem Julia poczuła się gorzej, bolała ją głowa i miała podwyższoną temperaturę. Zatelefonowała do Konrada, żeby odwołać wyjazd. 
alone, traumatised, lost
photo: Pixabay
Jeśli nie miałeś możliwości odreagowania emocji po przeżytej traumie (wydarzeniu wywołującym silne, negatywne odczucia), możesz przeżywać jego następstwa przez długie lata, nawet nie będąc świadomym, dlaczego w określonych sytuacjach reagujesz w sposób, który działa na twoją niekorzyść.
Stres pozostawia ślad w twoim układzie nerwowym a pamięć o traumatycznym przeżyciu może zostać zepchnięta do podświadomości.
Pewne okoliczności mogą wzbudzać w tobie gniew, agresję albo możesz wycofywać się z obiecujących relacji, odmawiać sobie szansy sukcesu. Możesz w końcu popadać w odrętwienie, w którym przestajesz cokolwiek odczuwać. 
Traumatyczne przeżycia to zdarzenia, które wywołują w nas poczucie zagrożenia lub krzywdy. Mogą być wywołane przez fizyczne niebezpieczeństwo (np. wypadek) lub mentalną opresję i prowokować takie emocje jak  strach, gniew, niechęć, albo odczucie poniżenia lub odtrącenia. Wiążą się z nierespektowaniem granic naszej osoby, które miały zapewniać nam bezpieczeństwo i chronić naszą tożsamość, godność.
Poczucie winy, które może towarzyszyć takim zdarzeniom karze wierzyć, że nie potrafiłaś na nie właściwie odpowiedzieć, zachowałaś się źle w chwili próby. Natomiast wstyd to domniemanie, że jestem osobą, która zasłużyła na takie potraktowanie.
fear, trauma, despear, loneliness, depression
photo: Pixabay
 
Dopóki nie odkryjesz źródła tych niepożądanych zachowań, możesz bezwiednie je powtarzać, mając poczucie winy, porażki, bez możliwości przejęcia kontroli nad własnym życiem.
 
Czy chciałbyś z kimś o tym porozmawiać?
Sprawdź mój kalendarz poniżej. 
Aleksandra
Możesz zarezerwować czas na rozmowę w moim kalendarzu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.